مؤثرترین روش‌های پیشگیری از بارداری

با توجه به تنوع روش‌های پیشگیری از بارداری (حاملگی) در این تصاویر شما را با انواع روش‌های جلوگیری از حاملگی و مزایا و معایب آنها آشنا می‌نماییم.

 

پیشگیری از بارداری : چطور تصمیم‌گیری کنید

با توجه به تنوع گزینه‌های موجود، انتخاب یک روش پیشگیری از بارداری خاص می‌تواند نگران‌کننده باشد. با چند سوال شروع کنید: آیا می‌خواهید از بیماری‌های مقاربتی نیز پیشگیری کنید؟ راحتی و هزینه چقدر برایتان مهم است؟ کارایی چطور؟ تنها روشی که ۱۰۰ درصد موثر است پرهیز از رابطه جنسی است، اما –همانطور که نمودار کارایی ما در یک نگاه نشان می‌دهد- کارایی روش‌های دیگر نیز به ۱۰۰ درصد نزدیک است. این اسلایدها را ببینید، و سپس از پزشک خود بپرسید که بهترین گزینه برای شما کدام است.

 

آگاهی از زمان باروری

این روش که برنامه‌ریزی طبیعی نیز نامیده می‌شود، به معنای اجتناب از رابطه جنسی در روزهایی است که زن به نهایت باروری خود می‌رسد. قابل اعتمادترین روش آن است که تغییرات مخاط دهانه رحم و دمای بدن را کنترل کنید. برای استفاده صحیح از این روش، بهترین کار راهنمایی گرفتن از یک پزشک است.
مزایا: عدم نیاز به دارو یا ابزار، ارزان
معایب: محدود شدن رابطه جنسی خودانگیخته، ۲۵ درصد کاربران عادی باردار می‌شوند.

پیشگیری از بارداری

اسپرم‌کش

اسپرم‌کش حاوی ماده‌ای شیمیایی است که اسپرم‌ها را می‌کشد. این محصول به صورت کف، ژل، کرم یا نواری که قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می‌گیرد، در دسترس است. برخی انواع اسپرم‌کش‌ها باید ۳۰ دقیقه قبل از رابطه داخل واژن گذاشته شوند. استفاده مکرر از این محصولات می‌تواند موجب التهاب بافت، افزایش خطر عفونت و بیماریهای مقاربتی شود. اسپرم‌کش‌ها اغلب به همراه روش‌های پیشگیری از بارداری دیگر به کار می‌روند.
مزایا: راحتی مصرف، ارزان
معایب: می‌تواند خطر بیماری مقاربتی را افزایش دهد، ۲۹ درصد کاربران باردار می‌شوند.

 

کاندوم‌های مردانه

کاندوم‌های لاتکس یک روش پیشگیری قدیمی هستند. این کاندوم‌ها مانع از ورود اسپرم به بدن زن می‌شوند و در مقابل بارداری و اغلب بیماری‌های مقاربتی از فرد محافظت می‌کنند. از زوج‌هایی که تنها به کاندوم‌های مردانه تکیه می‌کنند، سالانه ۱۵ درصد باردار می‌شوند.
مزایا:  بسیار در دسترس، محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی، ارزان
معایب: تنها در صورتی موثر است که هربار به طور صحیح استفاده شود. قابل استفاده مجدد نیست.

 

کاندم‌های زنانه

کاندوم زنانه کیسه پلاستیکی نازکی است که واژن را می‌پوشاند و می‌تواند تا ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی در داخل واژن قرار گیرد. کاربران حلقه منعطف پلاستیکی انتهای کاندوم را می‌گیرند تا بتوانند آن را در جای خود قرار دهند. گاهی بازدهی این کاندم کمتر از کاندم‌های مردانه است.
مزایا:‌ همه جا در دسترس، قدری محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی، انتقال بهتر دمای بدن نسبت به کاندم مردانه
معایب:‌ می‌تواند پر سروصدا باشد، ۲۱ درصد کاربران باردار می‌شوند، قابل استفاده مجدد نیست. برای جلوگیری از پارگی نباید همراه با کاندوم مردانه استفاده شود.

کاندوم های مردانه پیشگیری از بارداری

 

دیافراگم

دیافراگم جسمی پلاستیکی و گنبدی شکل است که قبل از رابطه جنسی روی دهانه رحم قرار می‌گیرد. دیافراگم همراه با اسپرم‌کش استفاده می‌شود. بازدهی آن با کاندم مردانه قابل مقایسه است –به طور میانگین ۱۶ درصد کاربران آن باردار می‌شوند، از جمله کسانی که هر بار این ابزار را به درستی بکار نمی‌گیرند.
مزایا:‌ ارزان (دیافراگم با قیمت مناسب دوسال قابل استفاده است.)
معایب:‌ باید توسط پزشک گذاشته شود، در برابر بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت نمی‌کند. به دلیل خطر سندرم شوک سمی در دوره پریود قابل استفاده نیست.

پیشگیری از بارداری

درپوش رحمی

درپوش رحمی مشابه دیافراگم اما کوچکتر است. درپوش بر دهانه رحم لغزیده و در جای خود قرار می‌گیرد، و ورودی رحم را مسدود می‌کند. این ابزار همراه با اسپرم‌کش استفاده می‌شود. ضریب خطای درپوش رحمی ۱۵ درصد برای زنانی که هرگز باردار نشده‌اند و ۳۰  درصد برای زنانی است که قبلاً بچه‌دار شده‌اند.
مزایا:‌ می‌تواند تا ۴۸ ساعت در محل خود بماند، ارزان است.
معایب:‌ باید توسط پزشک جاگذاشته شود، در مقابل بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت نمی‌کند. در دوره پریود قابل استفاده نیست.

پیشگیری از بارداری

اسفنج پیشگیری

اسفنج پیشگیری، که با اسم‌های دیگر نیز فروخته می‌شود، از اسفنج ساخته شده و حاوی اسپرم‌کش است. این اسفنج تا ۲۴ ساعت قبل از رابطه جنسی در مقابل دهانه رحم قرار می‌گیرد. اسفنج به اندازه درپوش رحمی بازدهی دارد، و ضریب خطای آن برای زنانی که فرزند نداشته‌اند ۱۶ درصد و برای زنان دارای فرزند ۳۲ درصد است.
اما برخلاف دیافراگم و درپوش رحمی، نیازی به جاگذاری توسط پزشک نیست.
مزایا:‌ بدون نیاز به نسخه، کارایی فوری.
معایب:‌ دشواری جاگذاری صحیح، عدم حفاظت در برابر بیماری‌های مقاربتی. در دوره پریود قابل استفاده نیست.

پیشگیری از بارداری

قرص ضدبارداری

رایجترین انواع قرص‌های ضدبارداری دارای هورمون‌های استروژن و پروژستین برای پیشگیری از تخمک‌گذاری هستند. این قرص‌ها اگر طبق برنامه استفاده شوند، تاثیر بسیار بالایی دارند. حدود ۸ درصد کاربران باردار شده‌اند، که شامل کسانی است که برخی نوبت‌های مصرف قرص را جا انداخته‌اند. همانند تمام روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، این قرص‌ها نیز نیاز به تجویز پزشک دارند.
مزایا:‌ دوره‌های پریود منظم‌تر و سبک‌تر و یا عدم پریود، بسته به نوع قرص مصرفی. کرامپ کمتر در پریود.
معایب:‌ هزینه، عدم پیشگیری از بیماری مقاربتی. می‌تواند عوارض جانبی، از جمله حساس شدن پستان‌ها، لکه‌بینی، لخته‌های خون خطرناک و افزایش فشار خون. برخی زنان نباید از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند.

پیشگیری از بارداری

برچسب ضدبارداری

زنانی که در بخاطر سپردن قرص روزانه دچار مشکل هستند ممکن است بخواهند از برچسب‌های ضدبارداری استفاده کنند. این برچسب‌ها روی پوست قرار گرفته و تا سه هفته هر هفته یک بار تعویض شده و هفته چهارم هم نیازی به برچسب ندارید. این برچسب همان هورمون‌های قرص ضدبارداری را در بدن آزاد می‌کند و به همان اندازه نیز موثر است.
مزایا:‌ پریودهای منظم‌تر و سبک‌تر با کرامپ کمتر، بدون نیاز به مصرف روزانه قرص.
معایب:‌ هزینه، می‌تواند موجب التهاب پوستی یا دیگر عوارض جانبی مشابه قرص‌ها شود. در مقابل بیماری‌های مقاربتی از شما حفاظت نمی‌کند.

پیشگیری از بارداری

حلقه واژنی

حلقه واژنی یک حلقه پلاستیکی نرم است که داخل واژن قرار می‌گیرد. این حلقه هورمون‌های مشابه قرص و برچسب ضدبارداری را آزاد می‌کند و به همان اندازه موثر است. اما باید هر ماه یکبار تعویض شود.
مزایا:‌ پریود‌های سبکتر و منظم‌تر، تنها یکبار تعویض در ماه
معایب:‌ هزینه، می‌تواند موجب التهاب واژن یا عوارض جانبی مشابه قرص‌ها و برچسب شود. در مقابل بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت نمی‌کند.

پیشگیری از بارداری

آمپول ضدبارداری

شات‌های (تزریق) ضدبارداری شامل تزریق هورمونی است که به مدت سه ماه از بارداری جلوگیری می‌کند. برای زوج‌های عادی، بازدهی این روش از قرص ضدبارداری بیشتر است –در هر سال تنها سه درصد کاربران باردار می‌شوند.
مزایا:‌ تزریق تنها چهار بار در سال انجام می‌شود و بسیار موثر است.
معایب:‌ هزینه، می‌تواند موجب لکه‌بینی و عوارض جانبی دیگر شود. در مقابل بیماری‌های مقاربتی محافظتی ندارد.

 

ایمپلنت ضدبارداری

ایمپلنت ضدبارداری یک میله به اندازه چوب کبریت است که زیر پوست بازو قرار می‌گیرد. این میله هورمون‌های مشابه تزریق ضدبارداری را آزاد می‌کند، اما ایمپلنت به مدت سه سال از شما در مقابل بارداری محافظت می‌کند. ضریب خطای این روش کمتر از یک درصد است.
مزایا:‌ سه سال دوام دارد، بسیار موثر است.
معایب:‌ قیمت اولیه بالاتر (هزینه آزمایش، ایمپلنت و کاشت)، می‌تواند عوارض جانبی از جمله خونریزی غیرعادی داشته باشد. در مقابل بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت نمی‌کند.

 

آی.یو.دی.

آی‌یودی ابزاری درون رحمی و درواقع یک قطعه پلاستیکی T شکل است که توسط پزشک داخل رحم قرار می‌گیرد. آی‌یودی مسی تا ده سال کارایی دارد. آی‌یودی هورمونی باید هر ۵ سال تعویض شود اما می‌تواند پریودها را سبکتر کرده و کرامپ را هم کاهش دهد. هردو نوع باعث می‌شود که بارور کردن تخمک برای اسپرم دشوار شود. کمتر از هشت نفر از هر هزار زنی که این روش را بکار می‌برند باردار می‌شوند.
مزایا:‌ طولانی مدت، نیاز اندک به نگهداری.
معایب:‌ پریود نامنظم یا سنگین‌تر در مدل مسی. هزینه اولیه بالاتر، ممکن است بلغزد و خارج شود، ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

بستن لوله‌ها

اگر مطمئن هستید که نمی‌خواهید در آینده فرزندی داشته باشید، احتمالاً برای یک روش ضدبارداری دائمی آماده هستید. روش سنتی برای زنان بستن لوله‌ها نامیده می‌شود. یک جراح لوله‌های رحمی را می‌بندد، و باعث می‌شود تخمک نتواند از تخمدان‌ها به سمت رحم برود. (روش آن در تصویر مشخص شده است.)
مزایا:‌ دائمی، تقریباً ۱۰۰ درصد موثر.
معایب:‌ نیاز به جراحی، ممکن است قابل برگشت نباشد، گران. در مقابل بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کند.

 

ایمپلنت لوله‌ای

یک روش جدیدتر است که در آن می‌توان بدون رحمی را بدون جراحی مسدود کرد. ایمپلنت فلزی یا سیلیکونی کوچکی در داخل هر لوله قرار می‌گیرد. در نهایت بافت زخم اطراف ایمپلنت شکل گرفته و لوله را مسدود می‌کند. وقتی انسداد لوله‌ها توسط اشعه ایکس تایید شد، دیگر نیازی به هیچ روش پیشگیری از بارداری دیگری ندارید.
مزایا: دائمی، بدون جراحی، تقریباً ۱۰۰ درصد موثر.
معایب: چندماه طول می‌کشد تا موثر واقع شود. می‌تواند خطر عفونت لگنی را افزایش دهد، غیرقابل برگشت و گران است.

 

وازکتومی

بعد از کاندوم، وازکتومی تنها روش ضدبارداری موجود برای مردان است. این روش شامل بستن مجرای منی –لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها به دستگاه تناسلی منتقل می‌کنند- به روش جراحی است. این عمل از رها شدن اسپرم جلوگیری می‌کند اما مانع انزال نمی‌شود.
مزایا: دائمی، ارزانتر از بستن لوله‌ها، تقریباً ۱۰۰ درصد موثر.
معایب: نیاز به جراحی، عدم بازدهی فوری، غیرقابل برگشت.

 

روش‌های اورژانسی ضدبارداری

ضدبارداری‌های اورژانسی بعد از انجام رابطه جنسی برای کمک به پیشگیری از بارداری بکار می‌روند. طرح ب، طرح ب یک‌مرحله‌ای، و نوع عمومی طرح ب که «گزینه بعدی» نامیده می‌شوند همگی حاوی دوز بالایی از هورمونی هستند که در بسیاری از قرص‌های ضدبارداری یافت می‌شود. این روش‌ها باید ظرف ۷۲ ساعت بکار روند. «اِلا» از داروی غیرهورمونی استفاده می‌کند و نیاز به تجویز پزشک دارد. این روش را می‌توان ظرف پنج روز بعد از رابطه جنسی بکار گرفت.

 

گزینه‌هایی برای زنان مسن‌تر

سن و سبک زندگی عوامل مهمی در انتخاب نوع روش پیشگیری از بارداری هستند. اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید و سیگار می‌کشید یا چاق هستید، ترکیب قرص‌های ضدبارداری، برچسب‌ و حلقه توصیه نمی‌شوند. بهترین روش مشورت با پزشک برای انتخاب ایمن‌ترین شیوه است. اگر به سن یائسگی نزدیک می‌شوید، تزریق ضدبارداری یک مزیت اضافه برایتان دارد: این تزریق‌ها برخی از علایم پیش‌یائسگی را تسکین می‌دهند.

 

روش طبیعی (انزال خارج از واژن)

حدود شش نفر از هر ده زن آمریکایی می‌گویند که همسرشان خارج از واژن به انزال می‌رسد، که این روشی قدیمی است و در آن باید مرد قبل از رسیدن به انزال آلت خود را از واژن خارج نماید. بررسی‌های جدیدتر نشان می‌دهد که اگر این روش هر بار به درستی انجام شود، حدود ۴ درصد بارداری در سال اتفاق می‌افتد. با استفاده معمولی‌تر، نرخ بارداری به حدود ۱۸ درصد می‌رسد.
مزایا: رایگان، بدون نیاز به ابزارها یا هورمون‌ها.
معایب: انجام صحیح آن می‌تواند دشوار باشد. در مقابل بیماری‌های مقاربتی محافظتی ایجاد نمی‌کند.

 

کم بازده‌ترین روش‌ها

بدون استفاده از هیچ روش پیشگیری، احتمال بارداری زوج‌های فعال در یک سال ۸۵ درصد است. حتی کم‌اثرترین روش‌ها نیز احتمال بارداری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

پیشگیری از بارداری

مؤثرترین روش‌ها

اگرچه روش‌های مانع‌ساز، مانند کاندم یا دیافراگم با الگوی استفاده عادی تاثیر متوسطی دارند، روش‌های پیشگیری هورمونی تاثیر بیشتری دارند. همچنین برای زوج‌هایی که به دنبال کمترین احتمال بارداری هستند نیز گزینه‌هایی وجود دارد. دو مورد از این روش‌ها –آی‌یودی و ایمپلنت هورمونی- قابل برگشت هستند. البته، تنها روش پیشگیری از بارداری که تاثیر ۱۰۰ درصدی دارد پرهیز از رابطه جنسی است.

پیشگیری از بارداری

منبع:

گروه مترجمان آریا سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *