راهنمایی برای مراقبت و بهداشت دهانی شبانه

 

نوشته جن لاسکی، نویسنده وب سایت سلامت روزمره

استحکام دندان‌ها، سلامت لثه و لبخندی زیبا تنها محدود به ‌روز نیست، بلکه دهان شما به مراقبت شبانه نیز نیاز دارد. دانا ال زاک، جراح فک و دندان در انجمن دندانپزشکی زاک و فرانکل در نیویورک توضیح می‌دهد: “بهداشت دهان در شب‌ها بسیار مهم است، چراکه خواب هستیم و چیزی نمی‌خوریم، بنابراین باکتری‌ها در طی شب در دهانمان افزایش می‌یابند.” هدف ما از بهداشت دهانی شبانه ، جلوگیری از تولیدمثل باکتری‌ها و تغذیه آن‌ها می‌باشد.

سه گام اساسی بهداشت شبانه دندان‌ها:

ترتیب آن‌ها اصلاً مهم نیست وقتی تکه‌های غذا و پلاک دندان‌ها پاک شوند. به هر حال دکتر زاک می‌گوید: من ترجیح می‌دهم اول مسواک کنم، بعد نخ دندان و سپس دهان‌شویه. چراکه مسواک زدن، عمل نخ دندان را راحت‌تر می‌کند.

گام‌های بهداشت دهانی شبانه

مسواک زدن:

روش صحیح مسواک زدن

مسواک زدن از دندان‌ها در مقابل ایجاد پلاک و پوسیدگی محافظت می‌کند. از مسواک‌های نرم‌تر و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و در ابتدا مسواک زدن را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه شروع کنید. روش صحیح مسواک زدن به این صورت است که به‌آرامی و با حرکات کوتاه دندان‌های عقب و جلو را مسواک بزنید.

ADA (انجمن دندان آمریکا) پیشنهاد می‌کند ابتدا قسمت بیرونی دندان‌ها و سپس قسمت درونی آن‌ها و در ادامه دندان‌های مخصوص جویدن (انتهایی) را مسواک بزنید. همچنین ADA پیشنهاد می‌کند به کمک پنجه مسواک خود (toe) پشت دندان‌های جلویی را به آرامی و به صورت بالا و پایین مسواک بزنید.

زمان مسواک کردن دندان‌های شما، درست بعد از شام، یا قبل از رفتن به تخت‌خواب و یا هر دوی آنها، به این بستگی دارد که شما مستعد چه بیماری‌های دندانی هستید. با توجه به اینکه خطر بیماری‌های دهان و دندان در هر فرد متفاوت است، دندانپزشکان، مدل‌های پزشکی بیماری‌های دندان را در هر فرد بررسی می‌کنند تا ببینند به چه مراقبتی نیاز دارد. دکتر زاک می‌گوید: افرادی که احتمال ابتلا به بیماری دهان و دندان کمتری دارند، همان قبل از خواب مسواک زدن کافی است و برای افرادی که احتمال ابتلا برایشان زیاد است هم بعد از شام و هم قبل از خوابیدن باید مسواک کنند.

نخ دندان کشیدن:

روش صحیح نخ دندان کشیدن

پاک کردن بین دندان‌ها با نخ دندان، پلاک‌هایی را که بین دندان‌ها وجود دارد و با مسواک زدوده نشده پاک می‌کند. استفاده از نخ دندان حداقل ۱ بار در روز از بیماری‌های لثه نیز جلوگیری می‌کند.

ADA توصیه می‌کند که نخ به طول ۱۸ اینچ را به صورتی که بیشتر آن دور انگشت میانی پیچیده شود تا وقتی کثیف شد از یک دور تمیزتر استفاده کنیم و مابقی نخ بین شصت‌ها و انگشت سبابه به سختی گرفته شود؛ و سپس از حرکات مالشی نرم برای بیرون راندن مواد باقی‌مانده بین دندان‌ها استفاده کنید.

نخ را عقب و جلو حرکت دهید، تمام دندان‌ها شامل دندان‌های انتهایی در ردیف بالا و پایین را نخ بکشید. دکتر زاک می‌گوید: نخ دندان بسیار مهم است چراکه تا پلاک نرم است، آن را می‌زداید. اگر پلاک سفت شد تنها توسط دندان‌پزشک یا پاک‌کننده‌های تخصصی پاک می‌شود. بیمارانی که مشکوک، به پوسیدگی هستند باید به بهداشت دهانی شبانه خود اهمیت بیشتری داده و دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از دهان‌شویه:

استفاده از دهانشویه

استفاده از دهان‌شویه‌های درمانی، دهانی خوشبو و دندان‌های بدون پلاک و پوسیدگی را به همراه دارند و لثه را از ورم محافظت می‌کند. بیشتر دهان‌شویه‌ها در داروخانه قابل دسترس‌اند و برخی باید نسخه شوند. دستورالعمل آن‌ها در پشت جعبه نوشته شده است.

منبع:

وب‌سایت سلامت روزمره (everydayhealth)

Author: Jen Laskey
معرفی برخی از محصولات دهان و دندان

قطره گیاهی پرسیکا پورسینا

دهانشویه‌ای گیاهی که حاوی مواد مؤثره گیاهان مسواک، نعناع و بومادران می‌باشد. مهم‌ترین ترکیبات آلی و معدنی قطره شامل مواد تاننی، فلاونوییدی، اسانس، کلسیم، فلوراید و کلوراید می‌باشد.

قطره گیاهی پرسیکا

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید این محصول کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *