آزمایش های دوره‌ای ضروری در مردان

انجام برخی آزمایشات بصورت چکاپ و روتین برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌های مهم ضروری است.

 چرا آزمایش مهم است

انجام آزمایش مناسب در زمان مناسب یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک مرد می‌تواند برای سلامتی خود انجام دهد. آزمایش بیماری‌ها را سریع تر می‌یابد، قبل از این که علایمی‌داشته باشید، زمانی که بیماری‌ها آسان تر می‌توانند درمان شوند. سرطان روده بزرگ در مراحل ابتدایی می‌تواند در نطفه از بین برده شود. تشخیص زود هنگام دیابت می‌تواند به جلوگیری از برخی مشکلات مانند از دست دادن بینایی و لاغری کمک کند. تست‌هایی که شما به آن نیاز دارید براساس سن و عوامل خطری که تهدیدتان می‌کنند تعیین می‌شوند.

  سرطان پروستات

سرطان پروستات پس از سرطان پوست شایع ترین سرطان یافت شده در مردان امریکایی است. این نوع سرطان سرعت رشد کمی‌دارد، اما انواع شدید و دارای رشد سریعی از سرطان پروستات نیز وجود دارد. آزمایش‌ها می‌توانند بیماری را زود-هنگام، برخی اوقات قبل از رشد علایم، زمانی که درمان‌ها بیشترین تأثیر را دارند، بیابند.

۱-آزمایش‌هایی برای سرطان پروستات

آزمایش برای مردان سالم ممکن است شامل معاینه مقعدی دیجیتال (DRE) و احتمالاً آزمایش خون آنتی ژن خاص پروستات (PSA) باشد. راهنماهای دولتی مخالف استفاده منظم از آزمایش PSA هستند. جامعه سرطان امریکا توصیه می‌کند که هر مرد باید درباره خطرات و منافع احتمالی آزمایش PSA با پزشک صحبت کند. بحث‌ها باید در سنین زیر آغاز شوند:
• ۵۰ برای مردانی که در معرض خطر متوسطی هستند.
• ۴۵ برای مردانی با خطر بالاتر. این رده شامل افریقایی-امریکایی‌ها می‌شود.
• ۴۰ برای مردانی با سابقه قوی خانوادگی در داشتن سرطان پروستات

  سرطان بیضه

این سرطان غیرشایع در بیضه‌های مردان که غده ای تناسلی و تولید کننده اسپرم است، ایجاد می‌شود. بیشتر موارد بین سنین ۲۰ و ۵۴ سالگی اتفاق می‌افتد. جامعه سرطان امریکا توصیه می‌کند که همه مردان زمانی که برای معاینه منظم نزد پزشک می‌روند معاینه بیضه نیز داشته باشند. مردانی که بیشتر در معرض خطر هستند (سابقه خانوادگی یا بیضه ای پایین نیامده دارند) باید با پزشکی درباره آزمایش‌های بیشتر صحبت کنند. برخی از پزشکان خود-معاینه منظم، لمس آرام برای بررسی وجود توده‌های سفت، برجستگی‌های ساده، یا تغییراتی در اندازه و شکل بیضه‌ها را توصیه می‌کنند.

  سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال دومین دلیل شایع مرگ در اثر سرطان است. مردان نسبت به زنان کمی‌بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند. اکثر سرطان‌های روده بزرگ به آرامی‌از بواسیرهای روده بزرگ: رشد سطح داخلی روده بزرگ، ایجاد می‌شوند. پس از این که سرطان تشکیل شد می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن حمله کند یا در آن‌ها گسترش یابد. راه جلوگیری از سرطان روده بزرگ پیدا کردن و از بین بردن بواسیرهای روده بزرگ قبل از سرطانی شدن آن‌هاست.

 ۲- آزمایش‌هایی برای سرطان روده بزرگ

آزمایش در سن ۵۰ سالگی در مردانی که به طور متوسط در معرض خطر هستند آغاز می‌شود. کولونوسکوپی آزمایشی رایج برای تشخیص بواسیرها و سرطان کولورکتال است. پزشک با استفاده از لوله ای انعطاف پذیر و یک دوربین تمام قسمت‌های روده بزرگ را از نظر می‌گذراند. ممکن است بواسیرها در زمان آزمایش برداشته شوند. جایگزینی مشابه سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیری است که فقط قسمت انتهایی روده بزرگ را بررسی می‌کند.
برخی از بیماران کولونوسکوپی مجازی – سی تی اسکن – یا باریم انما با کنتراست مضاعف – نوع خاصی از اشعه- X – را ترجیح می‌دهند، هرچند که اگر بواسیرها شناسایی شوند یک کولونوسکوپی واقعی برای برداشتن آن‌ها لازم است.

  سرطان پوست

خطرناک ترین نوع سرطان پوست ملانوم  است که در سلول‌های خاصی به نام ملانوسیت‌ها که رنگ پوست را تولید می‌کنند آغاز می‌شود. مردان پیرتر دو برابر زنانی با همان سن و سال در معرض ابتلا به ملانوم قرار دارند. مردان همچنین ۲ تا ۳ برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان‌های سلول بنیادین بدون ملانوم و سلول پوستی فلسی هستند. خطر ابتلای شما با قرار گرفتن در تمام طول زندگی در معرض آفتاب و/یا تخت‌های برنزه شدن افزایش می‌یابد؛ آفتاب سوختگی خطر را تشدید می‌کند.

 ۳- آزمایش برای سرطان پوست

جامعه سرطان امریکا و آکادمی‌امریکایی پوست شناسی توصیه می‌کند خود-معاینه منظم پوست برای بررسی وجود هر گونه تغییراتی در علامت‌های روی پوستتان از جمله شکل، رنگ، و اندازه انجام شود. معاینه پوست توسط متخصص پوست یا متخصصان دیگر سلامتی باید بخشی از برنامه منظم کنترل سرطان باشد. درمان سرطان پوست زمانی که زود شناسایی شود مؤثرتر و کم تر موجب ناهنجاری خواهد شد.

  فشار خون بالا (هایپرتنشن)

خطر ابتلا به فشار خون با افزایش سن در شما بالا می‌رود. این موضوع همچنین به وزن و شیوه زندگی شما هم مربوط می‌شود. فشار خون بالا می‌تواند بدون هیچ گونه علایم اولیه ای منجر به مشکلات جدی شود، از جمله آنوریسم – باد کردن خطرناک سرخرگ. اما قابل درمان است. زمانی که درمان شود می‌تواند خطر بیماری قلبی، سکته، و از کار افتادن کلیه را نیز کاهش دهد. مهم ترین نکته: از فشار خون خود آگاه باشید. اگر بالا است، با کمک پزشک خود آن را تحت کنترل درآورید.

 ۴- آزمایش برای فشار خون بالا

نوشته‌های فشار خون دو عدد ارائه می‌دهند. اولی (سیستولیک) فشار درون سرخرگ‌های شماست زمانی که قلب تپش می‌کند. دومی‌(دیاستولیک) فشار در فواصل تپش‌هاست. فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است. فشار خون بالا ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر است، و بین این دو حالت قبل از پرفشاری خون – علامتی مهم در مسیر نزدیک شدن به فشار خون بالا – است. این که فشار خون چند وقت به چند وقت باید کنترل شود به این بستگی دارد که فشارتان چقدر بالاست و چه عوامل خطر دیگری دارید.

 سطوح کلسترول

سطح بالایی از کلسترول LDL در خون موجب تشکیل رسوب چسبنده در دیواره‌های سرخرگ‌های شما می‌شود. این حالت خطر بیماری قلبی را در شما افزایش می‌دهد. تصلب شریان – سخت و باریک شدن سرخرگ‌ها – می‌تواند بدون علایم تا سال‌های زیادی پیشرفت کند و با گذشت زمان می‌تواند موجب حمله و سکته قلبی شود. تغییرات در شیوه زندگی و داروها می‌توانند این کلسترول “بد” را کاهش دهند و احتمال خطر بیماری قلبی-عروقی را در شما پایین بیاورند.

 ۵- تعیین سطوح کلسترول

پنل چربی خون ناشتا آزمایش خونی است که به شما سطوح کلسترول کلی، کلسترول LDL  “بد”،  کلسترول HDL “خوب”، و تری گلیسیریدها (چربی خون) را نشان می‌دهد. این نتایج به شما و پزشکتان چیزهای زیادی درباره این که به چه نیاز دارید تا احتمال خطر بیماری قلبی، سکته و دیابت را کاهش دهید می‌گویند. مردان ۲۰ ساله و بزرگتر باید هر پنج سال آزمایش پنل جدیدی را انجام دهند. با آغاز در سن ۳۵ سالگی، مردان به آزمایش منظم کلسترول نیاز دارند.

  دیابت نوع ۲

یک-سوم امریکایی‌های مبتلا به دیابت نمی‌دانند دیابت دارند. دیابت کنترل نشده می‌تواند منجر به بیماری قلبی و سکته، بیماری کلیه، کوری در اثر آسیب به رگ‌های خونی شبکیه (نشان داده شده در این جا)، آسیب عصبی، و لاغری شود. این حالت می‌تواند اتفاق نیفتد. دیابت، مخصوصاً زمانی که زود شناسایی می‌شود، می‌تواند کنترل شود و مشکلات ناشی از آن با رژیم غذایی، تمرین ورزشی، کاهش وزن، و داروها قابل اجتناب می‌شوند.

 ۶- آزمایش برای دیابت نوع ۲

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا اغلب برای آزمایش دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان بیشتر و بیشتری نسبت به آزمایش A1C متمایل می‌شوند که به شما نشان می‌دهد بدنتان چگونه در طول زمان قند خونتان را کنترل کرده است. بزرگسالان سالم باید هر سه سال یک بار و از سن ۴۵ سالگی این آزمایش را آغاز کنند. اگر در معرض خطر بیشتری قرار دارید، از جمله کلسترول بالا یا فشار خون، شاید بهتر باشد آزمایش را زودتر آغاز کنید و مکررتر انجام دهید.

  ویروس نقص سیستم ایمنی انسان (HIV)

HIV ویروسی است که موجب ایدز می‌شود. این ویروس در خون و دیگر ترشحات بدن افراد آلوده وجود دارد، حتی زمانی که علایمی‌ندارند. این بیماری از شخصی به شخص دیگر وقتی که این ترشحات در واژن، ناحیه مقعد، دهان، چشم‌ها، یا بریدگی در پوست با هم تماس می‌یابند منتقل می‌شود. هنوز درمان یا واکسنی وجود ندارد. درمان‌های جدید می‌توانند عفونت HIV را از تبدیل شدن به ایدز باز دارند اما این داروها می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند.

 ۷- آزمایش‌های HIV

افراد مبتلا به HIV می‌توانند برای سال‌ها بدون علایم باقی بمانند. تنها راه دانستن این که آن‌ها آلوده اند استفاده از مجموعه ای از آزمایش‌های خون است. اولین آزمایش ELISA  یا EIA نامیده می‌شود. این آزمایش به دنبال آنتی بادی‌هایی برای HIV در خون می‌گردد. ممکن است مبتلا نباشید و با این حال آزمایش مثبت نشان دهد. بنابراین آزمایش دومی‌که استفاده از روش وسترن بلات نامیده می‌شود برای تصدیق انجام می‌شود. اگر اخیراً مبتلا شده باشید ممکن است هنوز نتیجه آزمایشتان منفی باشد. تکرار آزمایش توصیه می‌شود. اگر فکر می‌کنید شاید در معرض HIV قرار گرفته باشید، از پزشک خود بخواهید آزمایش انجام دهد.

 جلوگیری از انتشار HIV

بسیاری از افرادی که به تازگی مبتلا شده اند دو ماه پس از عفونت جواب آزمایششان مثبت می‌شود. اما تا ۵% هنوز پس از طی شش ماه منفی نشان می‌دهند. رابطه جنسی ایمن – پرهیز یا استفاده دائمی‌از بازدارنده‌های لاتکسی مانند کاندوم یا سد دندان – برای جلوگیری از ابتلا به HIV و عفونت‌های مقاربتی دیگر ضروری است. اگر HIV دارید و باردار هستید، با پزشک خود درباره آن چه که لازم است انجام شود تا احتمال خطر عفونت HIV در فرزند متولد نشده تان  کاهش یابد صحبت کنید. مصرف کنندگان مواد دارویی و مخدر نباید از سوزن‌های مشترک استفاده کنند.

 آب سیاه

این گروه از بیماری‌های چشمی‌به تدریج به عصب بینایی آسیب می‌زنند و ممکن است منجر به کوری شوند – و از دست دادن بینایی اساسی و غیرقابل بازگشت می‌تواند قبل از این که افراد مبتلا به آب سیاه علایمی‌را مشاهده کنند اتفاق بیفتد. آزمایش‌ها به دنبال فشار بالای غیرطبیعی در درون چشم می‌گردند تا شرایط را قبل از آسیب به عصب بینایی شناسایی و درمان کنند.

 ۹- آزمایش آب سیاه

آزمایش‌های چشم برای آب سیاه براساس سن و احتمال خطر شخصی به قرار زیر هستند:
• زیر ۴۰ سال: هر ۲ الی ۴ سال
• ۴۰- ۵۴: هر ۱ الی ۳ سال
• ۵۵- ۶۴: هر ۱ الی ۲ سال
• ۶۵ به بالا: هر ۶ الی ۱۲ ماه
اگر در گروهی هستید که در معرض خطر بالاتری قرار دارند: افریقایی-امریکایی‌ها، آنان که سابقه خانوادگی آب سیاه دارند، در گذشته آسیب چشمی‌داشته اند، یا از داروهای استروئیدی استفاده می‌کنند، با پزشک خود درباره آزمایش‌های زود هنگام تر و مکررتر صحبت کنید.

منبع:

گروه مترجمان آریا سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *